اخبار کنکور 1403 ✔️ ( جدید ترین خبرها + آپدیت امروز )

اخبار کنکور 1403 به همراه جدید ترین خبرهای کنکور 1403 ( آزمون سراسری هزار و چهارصد و سه ) در ادامه برای شما عزیزان قرار داده شده است.

ترتیب اخبار از جدید ترین به قدیمی ترین خبر ها می باشد ، پس حتما به تاریخ اخبار توجه کنید.

منبع این اخبار اعلام های رسمی سازمان سنجش و آموزش کشور و نهادی های قانونی و رسمی دیگری که در زمینه برگزاری کنکور و نحوه برگزاری آن تصمیم گیری می کنند.

با نوین گام همراه باشید.

 

توجه داشته باشید تمامی این اخبار به روز هستند.

 

اخبار کنکور 27 مرداد 1402

عنوان خبر :  نتایج کنکور 1402 اعلام شد

نتایج کنکور داوطلبان بر روی سایت رسمی سازمان سنجش اعلام شد.

 

عنوان خبر :  تاریخ اعلام رشته کنکور 1402 مشخص شد

تاریخ انتخاب رشته برای داوطلبان آزمون سراسری از 31 مرداد تا 4 شهریور اعلام شد.

 

اخبار کنکور 26 مرداد 1402

عنوان خبر :  نتایج احتمالا فردا اعلام می شود

مسئولین سازمان سنجش با اخبار مختلفی احتمال انتشار نتایج را در فردا دادند.

 

اخبار کنکور 25 مرداد 1402

عنوان خبر :  رتبه های برتر کنکور 1402 اعلام شد

اسامی رتبه های برتر کنکور سال 1402 توسط سازمان سنجش منتشر شد.

 

عنوان خبر : اعلام نتایج نهایی کنکور در نیمه اول مهر

رئیس سازمان سنجش آموزش کشور از اعلام نتایج نهایی کنکور ۱۴۰۲ در نیمه اول مهرماه و آغاز سال تحصیلی ورودی‌های جدید دانشگاه‌ها از ۱۵ مهر به بعد خبر داد.

دکتر عبدالرسول پورعباس در نشست خبری اعلام جزئیات نتایج کنکور ۱۴۰۲ که امروز در سازمان سنجش آموزش کشور برگزار شد، آزمون امسال را یکی از سنگین‌ترین و پیچیده‌ترین آزمون‌ها توصیف کرد و گفت: بر اساس قانون تغییرات کنکور باید تا قبل از شهریور ماه به اطلاع سازمان سنجش برسد و سازمان سنجش نیز آخر شهریور ماه هر سال موظف است که این تغییرات را به داوطلبان اطلاع‌رسانی کند. شهریور ماه سال گذشته نیز ما مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی در خصوص تغییرات کنکور از سال ۱۴۰۲ را اطلاع‌رسانی کردیم و این آزمون در دو نوبت یعنی نوبت اول دی ماه و نوبت دوم در تیر برگزار شد و فرآیند ارزیابی تا امروز ادامه دارد و امروز بخشی از نتایج آزمون را که رتبه‌های برتر کنکور هستند، اعلام کردیم و کارنامه نهایی جمعه ۲۷ مرداد منتشر می‌شود.

وی در ادامه تاکید کرد: نتایج آزمون ۱۴۰۲ با ۴۰ درصد تاثیر قطعی سوابق تحصیلی اعلام می‌شود و نمرات سوابق تحصیلی از سوی آموزش و پرورش که البته تعامل خوبی با سازمان سنجش وجود داشت و ما ۱۰ جلسه کارشناسی با این وزارتخانه داشتیم، در اختیار ما قرار گرفت و حتی به دلیل اعمال کنترل‌های بیشتر حتی ما ۱۵ روز دیرتر از سال‌های قبل نتایج اولیه کنکور را اعلام می‌کنیم.

دکتر پورعباس خاطرنشان کرد: ما حتی یک فرصت پنج روزه نیز به داوطلبان اعلام کردیم تا آنها نمرات خام و نمرات تراز شده سوابق تحصیلی خود را مشاهده و سؤالات خود را مطرح کنند.

رئیس سازمان سنجش از تشکیل ستاد مشترک بین وزارت آموزش و پرورش و سازمان سنجش خبر داد و گفت: این ستاد با هدف پاسخگویی به داوطلبان و رفع مشکلات آنها تشکیل شده است.

دکتر پورعباس با تاکید بر اینکه دو آزمون نوبت اول و دوم کنکور ۱۴۰۲ کاملا مستقل از یکدیگر هستند، گفت: برخی از داوطلبان دارای رتبه‌های اول از آزمون نوبت اول و برخی نیز از آزمون نوبت دوم انتخاب شدند و در کارنامه نتایج اولیه داوطلبان شامل نمرات تراز شده کنکور، برای داوطلبانی که در هر دو نوبت در یک گروه آزمایشی شرکت کرده بودند، بیشترین نمره را اعلام کردیم و داوطلبانی که در دو گروه آزمایشی شرکت کرده بودند تا روز گذشته فرصت داشتند گروه آزمایشی دارای اولویت خود را اعلام کنند.

وی همچنین با بیان اینکه فرآیند انتخاب رشته داوطبان کنکور تا هفته آینده کامل می‌شود، گفت: ما انتخاب رشته مجازی را نیز برای داوطلبان در نظر گرفته‌ایم.

رئیس سازمان سنجش در پایان با تاکید بر اینکه سال تحصیلی کنکوری‌های جدید امسال از نیمه دوم مهر ماه آغاز می‌شود، خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه پذیرش در دانشگاه فرهنگیان با بیش از ۳۰ هزار نفر صورت می‌گیرد و شرایط خاصی برای پذیرش وجود دارد، به منظور طی شدن این مراحل نتایج نهایی کنکوری‌ها نیمه اول مهر ماه اعلام می‌شود و بر این اساس دانشگاه‌ها از نیمه دوم می‌توانند فرآیند پذیرش و تحصیل ورودی‌های جدید خود را آغاز کنند، اما ورودی‌های سال‌های قبل از همان ابتدای مهر ماه وارد دانشگاه شده و آموزش خود را آغاز خواهند کرد.

زمان انتخاب رشته کنکوری‌ها اعلام شد/ تغییرات کنکور امسال
همچنین، دکتر احسان جمالی معاون فنی و آماری سازمان سنجش در این نشست گفت: دفترچه انتخاب رشته و راهنمای انتخاب رشته تا روز یکشنبه ۲۹ مرداد ۱۴۰۲ منتشر می‌شود و فرآیند انتخاب رشته کنکور ۱۴۰۲ نیز از ۳۱ مرداد ماه آغاز می‌شود و این فرصت تا چهارم شهریور ادامه دارد.

معاون فنی و آماری سازمان سنجش تاکید کرد: در نوبت دی ماه کنکور ۱۴۰۲ تعداد ۹۷۸ هزار نفر و در نوبت تیرماه کنکور ۱۴۰۲ تعداد یک میلیون و ۱۱۰ هزار نفر شرکت کرده‌اند. با توجه به اینکه برخی در نوبت دی و برخی در نوبت تیر و برخی در هر دو نوبت شرکت کردند و برخی در گروه آزمایشی متفاوتی در دو نوبت آزمون دادند، در مجموع برای یک میلیون و ۲۱۰ هزار نفر در پنج گروه آزمایشی کارنامه صادر شده است و ملاک نهایی برای پروسه انتخاب رشته برای رشته‌های با آزمون تعداد یک میلیون و ۲۱۰ هزار نفر است که می‌توانند انتخاب رشته کنند.

وی در خصوص آمار داوطلبان کنکور ۱۴۰۲ نیز گفت: حدود ۴۲ درصد داوطلبان کنکور مربوط به گروه علوم تجربی، ۳۱.۵ درصد مربوط به گروه علوم انسانی، ۱۲ درصد مربوط به گروه علوم ریاضی، ۸.۶ درصد مربوط به گروه زبان و ۵ درصد مربوط به گروه هنر است.

این مقام مسؤول افزود: اعلام نتایج مرحله اول با اعلام سه نمره خام، نمره آزمون و سوابق تحصیلی ۲۰ مرداد انجام گرفت و کارنامه حاوی رتبه، رتبه در سهمیه و نمره کل نهایی جمعه ۲۷ مرداد منتشر می‌شود و دفترچه انتخاب رشته کنکور ۱۴۰۲ تا یکشنبه ۲۹ مرداد و شیوه‌نامه و راهنمای انتخاب رشته با توضیحات کامل نیز تا روز یکشنبه، ۲۹ مرداد ۱۴۰۲ منتشر می‌شود.

به گفته جمالی، همزمان با فرآیند انتخاب رشته در روزهای ۳۱ مرداد تا ۴ شهریورماه، امکان ثبت‌نام و انتخاب رشته‌های بدون آزمون و صرفا با سوابق تحصیلی نیز انجام می‌گیرد و تمام افرادی که مایل به انتخاب این رشته‌ها هستند، می‌توانند در این بازه ثبت‌نام کنند. ضمن اینکه راهنمای انتخاب رشته مجازی نیز تا روز سه شنبه، ۳۱ مرداد منتشر می‌شود.

معاون فنی و آماری سازمان سنجش ادامه داد: امسال دیگر زیرگروه وجود ندارد و داوطلبان فقط یک رتبه در کارنامه خود می‌بینند و تنها کسانی که دارای سهمیه هستند، رتبه در سهمیه را مشاهده می‌کنند و ۶۰ درصد نمره آزمون و ۴۰ درصد نمره سوابق تحصیلی به صورت قطعی در رتبه داوطلبان تاثیر دارد. البته در گروه‌های آزمایشی هنر و زبان‌های خارجی وضعیت متفاوت است و سهم سوابق تحصیلی ۲۶ درصد و سهم کنکور ۷۴ درصد است.

وی گفت: سهمیه بهیاری امسال علاوه بر رشته پرستاری برای پذیرش در رشته‌های اتاق عمل و هوشبری هم با ضریب ۱۲ اعمال می‌شود. از سهمیه ۳۰ هزار نفری پذیرش در دانشگاه فرهنگیان و تربیت دبیر شهید رجایی ۲۱۰۰ نفر ظرفیت به پذیرش فرهنگیان با مشارکت دانشگاه‌های برتر اختصاص یافته است.

 

 

اخبار کنکور 18 مرداد 1402

عنوان خبر : حکم انفصال یک‌ساله پورعباس از خدمت

با ادامه یافتن حواشی شکایت تعدادی از داوطلبان شبهه دار کنکور، حکم انفصال از خدمت برای دکتر عبدالرسول پورعباس رئیس سازمان سنجش آموزش کشور با رأی دیوان عدالت اداری صادر شد.

یک مقام مسئول در سازمان سنجش آموزش کشور با تأیید این موضوع یادآور شد: این حکم به دلیل عدم اجازه ادامه تحصیل داوطلبان شبهه دار کنکورهای پیش از سال ۱۴۰۱ و قبل از آن بر اساس احکام هیأت‌های بدوی و تجدید نظر رسیدگی به تخلفات آزمون‌های سراسری بازمی گردد.

این مقام مسئول تاکید کرد: سازمان سنجش مصر است که استفساریه شورای نگهبان بر قانون رسیدگی به تخلفات آزمون‌ها اجرا شود تا بر اساس آن افراد متقلبی که برای آنها حکم نهایی اخراج صادر شده نتوانند به دانشگاه بازگردند اما این افراد اصرار دارند که به دلیل استفساریه قانون آنها دانشجو محسوب شده و داوطلب نیستند و حکم قانون برای آنها صادق نیست.

به گزارش مهر، موضوع از زمانی آغاز شد که گزارش شد تعداد زیادی از افرادی که در سال‌های ۱۴۰۱ و ماقبل آن در کنکور تقلب کرده اند توانسته اند به دانشگاه راه یابند و اکنون در کلاس‌های درس حضور دارند. این موضوع از سوی سازمان سنجش تکذیب و اعلام شد که از شروع به تحصیل داوطلبان شبهه‌دار آزمون سراسری ۱۴۰۱ و سال‌های ۱۴۰۰ و قبل از آن که حکم قطعی محکومیت دریافت کرده‌اند، جلوگیری شده است.

نقطه مورد اختلاف کلمه «داوطلب» بود که افراد می‌گفتند در زمان رسیدگی به تخلفات آنها دانشجو شده بودند و سازمان سنجش تاکید می‌کرد که این افراد همچنان داوطلب بوده اند و به شرط اینکه اتهام تقلب از آنها رفع شود اجازه داشتند ادامه تحصیل دهند.

در این میان قانون رسیدگی به تخلفات آزمون‌های سراسری مورد استفساریه قرار گرفت، در ماده ۱۱ این قانون آمده است: «چنانچه با بررسی‌های فنی و علمی، بین نمرات و رتبه اکتسابی داوطلبی و سوابق تحصیلی وی مغایرت‌های غیر متعارف مشهود و اساسی از قبیل عدم تطابق معدل دیپلم و دوره پیش‌دانشگاهی با نمره و رتبه اکتسابی در آزمون وجود داشته باشد، با تأیید هیأت‌های بدوی رسیدگی به تخلفات در آزمون‌ها از داوطلب از یک یا چند درس عمومی و اختصاصی امتحان مجدد به عمل می‌آید. تعیین وضعیت نهایی آزمون این داوطلب، بر اساس نتایج حاصل از امتحان مجدد بر عهده هیأت‌های بدوی می‌باشد.»

بر اساس این استفساریه: «آیا کلمه «داوطلب» در ماده (۱۱) قانون رسیدگی به تخلفات و جرایم در آزمون‌های سراسری مصوب ۱۳۸۴/۷/۶ شامل افراد پذیرفته شده نهایی در دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی می‌شود؟ خیر، کلمه «داوطلب» در ماده (۱۱) قانون رسیدگی به تخلفات و جرایم در آزمون‌های سراسری مصوب ۱۳۸۴/۷/۶ شامل افراد پذیرفته شده نهایی در دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی نمی‌شود.»

از همین رو سازمان سنجش تاکید کرده است که افرادی که دارای موارد اتهامی بودند و پس از رسیدگی با رأی قطعی محکوم شده اند، مشمول این استفساریه نمی‌شوند اما در مقابل افراد دارای شبهه در کنکور می‌گویند خیر ما دانشجو بوده ایم و سازمان سنجش تخلف کرده است.

در این میان شکایت این افراد در دیوان عدالت اداری رسیدگی شده است و بعضاً رأی به بازگشت به دانشگاه و در عین حال حکم انفصال از خدمت رئیس سازمان سنجش را گرفته اند.

 

اخبار کنکور 14 مرداد 1402

عنوان خبر :  نتایج کنکور ۱۴۰۲ در چند مرحله اعلام می‌شود؟

با توجه به اینکه برخی داوطلبان کنکور در هر دو آزمون دی‌ماه ۱۴۰۱ و تیرماه ۱۴۰۲ شرکت کرده‌اند و حتی ممکن است رشته آنها در آزمون دی و تیرماه یکسان نباشد و در نظر دارند نتیجه هر دو این آزمون‌ها را مشاهده کنند تا در نهایت انتخاب کنند که سوابق تحصیلی آنها برای کدام یکی از نتایج اعمال شود.

بنابر بررسی‌ها سازمان سنجش ابتدا نتایج اولیه را اعلام می‌کند و در مرحله بعد همزمان با انتشار کارنامه نهایی داوطلبان، سوابق تحصیلی آنها که توسط آموزش و پرورش تراز شده را در نتیجه کلی آزمون، اعمال می‌کند. پس بین اطلاع‌رسانی اولیه نتایج و کارنامه نهایی برای مشخص شدن وضعیت داوطلبان آزمون سراسری فاصله وجود دارد.

 

عنوان خبر :  زمان اعلام نتایج کنکور ۱۴۰۲
بنابر اعلام سازمان سنجش؛ نتایج اولیه نوبت دوم کنکور ۱۴۰۲ از ۱۵ تا ۲۰ مرداد اعلام خواهد شد و انتخاب رشته پذیرفته‌شدگان اولیه نوبت دوم کنکور ۱۴۰۲ اواخر مرداد انجام می‌گیرد. همچنین فهرست اسامی پذیرفته‌شدگان نهایی نوبت دوم کنکور نیز نیمه دوم شهریور سال جاری اعلام می‌شود.

 

عنوان خبر : پذیرش ۱۱ هزار و ۲۵۰ نفر در رشته پزشکی کنکور ۱۴۰۲

دکتر ابوالفضل باقری فرد در خصوص موضوع رعایت میزان پذیرش در رشته‌های پزشکی و دندانپزشکی براساس مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: فصل الخطاب وزارت بهداشت، مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی است.

وی افزود: در مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی جداولی مربوط به تعداد افزایش ظرفیت و تعداد نهایی ظرفیت پذیرش در پزشکی و دندانپزشکی اعلام شده است.

معاوم آموزشی وزارت بهداشت گفت: سال گذشته باید ۹۶۰۰ نفر در رشته پزشکی پذیرش می‌کردیم که این تعداد پس از اعلام نهایی نتایج کنکور به ۱۰ هزار و ۲۶۲ نفر رسید.

وی افزود: دلیل آن هم از سوی سازمان سنجش اینطور اعلام شده است که به دلیل محدودیت‌هایی که دارند و نمره‌های داوطلبان مشابه است نمی‌توانند افراد را جدا کنند. بنابراین وزارت بهداشت بیشتر از ظرفیت اعلامی در پزشکی پذیرش داشته است.

باقری فرد خاطرنشان کرد: در دندانپزشکی هم طبق جدول مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی میزان افزایش ظرفیت موظفی وزارت بهداشت در رشته دندانپزشکی در پایان سال ۱۴۰۲ که هنوز نتایج کنکور آن اعلام نشده، تعداد ۲ هزار و ۲۱۹ نفر است. این در حالی است که ما تنها در سال ۱۴۰۱ تعداد ۲ هزار و ۲۵۹ نفر دانشجوی دندانپزشکی پذیرفتیم و وزارت بهداشت در اعمال قانون جلوتر عمل کرده است.

وی اظهار داشت: امسال هم وزارت بهداشت به شورای عالی انقلاب فرهنگی و سازمان سنجش اعلام کرده است که مصوبه شورا فصل الخطاب است و تعداد پذیرش در رشته پزشکی ۱۱ هزار و ۵۲۰ نفر است. کمتر از این تعداد پذیرش قطعاً صورت نخواهد گرفت اما پذیرش بیشتر از این تعداد هم در توان وزارت بهداشت نیست.

معاون آموزشی وزارت بهداشت یادآور شد: براساس مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی، فقط وزارت بهداشت موظف به اجرای این مصوبه نیست و سازمان برنامه و بودجه و سازمان امور اداری و استخدامی هم وظایف دارند که متأسفانه تاکنون اعتباری برای تأمین زیرساخت‌های پذیرش دانشجویان جدید به وزارت بهداشت پرداخت نشده است.

باقری فرد تاکید کرد: درصد و میزان افزایش پذیرش دانشجو در پزشکی و دنداپزشکی از سوی وزارت بهداشت رعایت شده است و تاکنون ۷۰۰ نفر هم بیشتر از جدول اعلامی دانشجو به وزارت بهداشت داده شده است.

وی گفت: امسال هم سازمان سنجش باید طوری برنامه ریزی کند که تعداد نهایی پذیرش براساس مصوبه شورا در وزارت بهداشت پذیرش شود. میزان پذیرش قطعاً کمتر نخواهد بود اما پذیرش بیشتر از ظرفیت اعلامی در توان وزارت بهداشت نیست.

 

عنوان خبر : دانشگاه خواجه نصیر به رتبه های برتر کنکور تسهیلات ویژه می دهد

دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی به رتبه‌های برتر کنکور کمک هزینه تحصیلی و اولویت در استفاده از خدمات رفاهی اختصاص می‌دهد.

داوطلبان غیر بورسیه کنکور سراسری که رتبه در سهمیه آنها به قرار جدول زیر باشد، در صورت انتخاب دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی به عنوان محل تحصیل، از کمک هزینه تحصیلی بهره‌مند خواهند شد.

 

رشته‌های تحصیلی

رتبه در منطقه ۱

رتبه در منطقه ۲

مهندسی کامپیوتر و علوم کامپیوتر

زیر ۲۰۰

زیر ۱۰۰

سایر رشته‌های مهندسی

زیر ۴۰۰

زیر ۲۰۰

علوم پایه (شیمی، فیزیک و ریاضی)

زیر ۸۰۰

زیر۸۰۰

 

 

اخبار کنکور 8 مرداد 1402

عنوان خبر : سازمان سنجش ادعای پذیرش مردودشدگان کنکور در دانشگاه‌ را رد کرد

«ادعای پذیرش داوطلبی که مردود شده یا پذیرش فردی با رتبه ۱۷۵ هزار در رشته پزشکی(!) بدون ارائه هرگونه سندی کذب محض بوده و این ادعاهای کذب، آشکارا اعتماد عموم مردم و داوطلبان آزمون‌های سراسری به نظام آموزشی کشور را هدف گرفته است.

شورای عالی انقلاب فرهنگی سال ۱۳۹۲ طی مصوبه‌ای اختیار نقل و انتقال فرزندان اعضای هیأت علمی در دانشگاه‌ها در آزمون سراسری را به وزرای علوم، بهداشت و رئیس دانشگاه آزاد اسلامی تفویض کرد، در همان سال ۲ وزیر علوم و بهداشت و رئیس دانشگاه آزاد اسلامی دستورالعمل اجرایی این مصوبه را تصویب و ابلاغ کردند.

در طی این سال‌ها فرزندان اعضای هیأت علمی در صورت قبولی در آزمون سراسری صرفاً از تسهیلاتی برای نقل و انتقال برخوردار می‌شدند، بنابراین برای پذیرش این افراد هیچ سهمیه‌ای وجود نداشته و اعمال نشده است.

بررسی‌ها نشان می‌دهد طی سال‌های گذشته همه نقل و انتقالات با کسب نمرات و امتیازات لازم صورت گرفته است.

سال ۱۳۹۸ دانشگاه آزاد اسلامی تعدادی از دانشجویان را خارج از روند قانونی و بدون هماهنگی با سازمان سنجش آموزش کشور به رشته‌های پزشکی و دندانپزشکی و داروسازی جابجا کرده بود که بر اساس مصوبه مورخ ۳۰ آذرماه سال ۹۸ شورای سنجش و پذیرش دانشجو حکم به لغو تغییر رشته و انتقال آنها داده شد و این مصوبه در رسانه‌ها نیز منتشر شد.

ضمناً دانشگاه آزاد اسلامی نیز ۲۵ شهریور سال ۹۹ طی نامه‌ای لغو تغییر رشته این دسته از دانشجویان را به سازمان سنجش آموزش کشور اعلام کرد.

با توجه به آرای هیأت عمومی دیوان عدالت اداری در تیرماه و بهمن‌ماه ۱۴۰۰، دستورالعمل اجرایی نقل و انتقال فرزندان اعضای هیأت علمی ابطال شده و این رأی لازم‌الاجراست.

بدین ترتیب از سال ۱۴۰۱ هیچ‌گونه تسهیلات و امتیازی برای فرزندان اعضای هیأت علمی وجود ندارد.

این ادعاهای کذب که متأسفانه از چند سال قبل هر از گاهی توسط برخی افراد تکرار می‌شود باعث بروز شائبه در مورد روند پذیرش علمی دانشجویان شده است لذا حق پیگیری‌های حقوقی و قضایی در این باره محفوظ خواهد بود؛ ضمن اینکه از رسانه‌ها انتظار می‌رود قبل از انتشار اینگونه ادعاها از صحت آن اطمینان حاصل کنند».

 

اخبار کنکور 7 مرداد 1402

عنوان خبر : زمان‌ اعلام نتایج کنکور ۱۴۰۲ مشخص شد + آخرین اخبار sanjesh.org

مرحله دوم آزمون سراسری ۱۴۰۲، چهارشنبه و پنجشنبه، چهاردهم و پانزدهم تیرماه با حضور بیش از یک میلیون داوطلب در پنج گروه آزمایشی برگزار شد.

رئیس سازمان سنجش آموزش کشور در رابطه با اعلام نتایج کنکور اظهار کرد: «پس از نهایی شدن ریزنمرات، اواخر تیرماه نمرات به سازمان سنجش آموزش کشور اعلام می‌شود و اواسط مرداد نتایج اولیه آزمون سراسری را اعلام می‌کنیم، سپس به داوطلبانی که برای انتخاب رشته مجاز شده باشند، فرصت انتخاب رشته داده می‌شود.»

بر اساس آخرین بررسی‌ها قرار است امروز _شنبه هفتم مردادماه_ اطلاعات سامانه سوابق تحصیلی به سازمان سنجش ارسال شود و بر همین اساس نتایج همراه با رتبه شاید اواخر هفته جاری منتشر شود.

بر اساس اعلام سازمان سنجش، نتایج نهایی کنکور ۱۴۰۲ اواخر شهریورماه اعلام می‌شود.

 

 

اخبار کنکور 3 مرداد 1402

عنوان خبر : عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس یازدهم بر لزوم تمرکز دستگاه تعلیم و تربیت برای تقویت آموزش در مدارس دولتی تاکید کرد.

 

دکتر علی کریمی فیروزجایی با اشاره به وضعیت مدارس دولتی اظهار ‌کرد: مدارس دولتی پایه و محور فعالیت آموزش و پرورش شناخته می‌شوند. ایجاد و توسعه مدارس غیردولتی نباید به اصل برقراری عدالت آموزشی در کشور آسیب وارد کند.

دبیرکل جامعه اسلامی فرهنگیان کشور افزود: هر چند حمایت از مدارس غیردولتی سیاست مشترک دولت و مجلس است اما مدارس غیردولتی در زمینه دریافت شهریه، انصاف و عدالت را رعایت نمایند.

نماینده مردم بابل ضرورت توجه وزارت آموزش و پرورش به نظام مندسازی مدارس غیردولتی را یادآور شد و افزود: برای نظارت بر مدارس غیردولتی باید طرح آمایش توسط وزارت آموزش و پرورش تدوین شود که در بازنگری قانون مربوط، در آینده نزدیک در مجلس لحاظ خواهد شد.

وی با انتقاد از کاهش کیفیت آموزش در مدارس دولتی تداوم این روند را باعث آسیب به توسعه کشور دانست و افزود: استیلای اقتصاد در عرصه فرهنگ و دانش آفت رشدیافتگی کشور است و مجلس یازدهم مسئله ساماندهی مدارس غیردولتی را در دستور کار دارد.

آقای کریمی فیروزجایی در ادامه به تقلب در کنکور دانشگاه‌ها اشاره و تصریح کرد: مجلس از کنار این موضوع به سادگی عبور نخواهد کرد و پیگیری آن برای ابراز اطمینان از سلامت این روند در آینده، در دست بررسی است.

وی خاطرنشان کرد: سلامت کنکور خط قرمز عرصه آموزش کشور است و دولت در زمینه تامین ساختارهای سلامت بخش آن مسئولیت دارد و دولت باید در مورد روند برگزاری سالم کنکور به داوطلبان و خانواده‌های آنان اطمینان بدهد.

منبع خبر بالا شفقنا می باشد.

 

اخبار کنکور 2 مرداد 1402

خبر اول :

به گزارش خبرنگار مهر، به دنبال تغییر در شیوه برگزاری کنکور و دو مرحله‌ای شدن آن، برخی از فرهنگیان و دانش آموزان نسب به زمان برگزاری این دو آزمون خصوصاً زمان برگزاری آزمون اول معترض بودند.

دانش آموزان این گلایه را داشتند که وقتی در زمستان هنوز نیمی از کتب درسی را نخوانده‌ایم چگونه می‌توانیم در آزمون کنکور شرکت کنیم؟

وزارت آموزش و پرورش هم در چندین جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی و طی گفت‌وگوها با مسئولان سازمان سنجش این پیشنهاد را مطرح کرد که هر دو آزمون در نیمه اول یک سال تحصیلی برگزار شود.

محسن زارعی رئیس مرکز ارزشیابی و تضمین کیفیت نظام آموزش و پرورش در گفتگو با خبرنگار مهر در خصوص تغییر زمان برگزاری کنکور گفت: موضوعات مطرح شده در خصوص زمان مطلوب برگزاری کنکور در شورای سنجش و پذیرش مورد بررسی قرار گرفت و صحبت‌ها پیرامون تغییر زمان برگزاری کنکور مدت‌ها میان نمایندگان وزارت آموزش و پرورش و سازمان سنجش در جریان بود.

وی در خصوص زمان برگزاری کنکور در سال بعد تاکید کرد: برای سال بعد هر دو نوبت کنکور در نیمه اول سال خواهد بود. نوبت اول کنکور در اردیبهشت و نوبت دوم در تیر همان سال برگزار می‌شود.

 

خبر دوم : 

روح‌الله دهقانی‌فیروزآبادی با اعلام خبری مبنی بر اینکه دانشجویان هم‌زمان با تحصیل در رشته‌های همچون پزشکی می‌توانند مشغول به کار شوند، اظهار کرد: موضوعی به نام بورسیه صنعتی در دفترچه کنکور امسال اضافه شده است.

وی افزود: امسال ۱۳۸۰ نفر اعلام آمادگی کردند که در صنایع مختلف بورسیه شوند و این آغاز خوبی است. وقتی فرزندانمان دانشجو می‌شوند، شرکت‌های صنعتی و دانش‌بنیان آن‌ها را بورسیه می‌کنند تا بتوانند هم‌زمان درس بخوانند و کار کنند.

 

 

آیا اطلاع از اخبار به روز برای داوطلبان ضرورت دارد؟

با توجه به تغییرات و اتفاقات جدید برای کنکور ، داوطلبان همیشه باید از آخرین اخبار مطلع باشند.

اطلاع از آخرین اخبار باعث می شود داوطلب اشتباهی در زمینه قوانین و ملزومات برگزاری کنکور نداشته باشد.

از طرفی ممکن است داوطلب با توجه به تجربه های سال گذشته موردی را در نظر داشته باشد که با قوانین جدید سازگار نباشد و با اطلاع از اخبار از بروز اشتباهات جلوگیری می شود.

 

وضعیت کنکور

کنکور در سال های گذشته برای داوطلبان به نحوی سخت تر شده و سوالات مفهومی تر شده اند.

از طرفی سبک سوالات هم دچار تغییراتی شده و تست های ترکیبی بیشتر شده و دانش آموزان باید به خوبی مباحث را یاد گرفته باشند.

رقابت در سال های گذشته شدید تر شده و برای قبولی در رشته های پر طرفدار ، داوطلبان باید تلاش زیادی کنند.

 

توجه : اگر خبر مهمی منتشر شده و ما در این صفحه به آن اشاره نکرده ایم ، لطفا از طریق دیدگاه ها ، به ما اطلاع دهید یا از راه های تماس که در پایین سایت ذکر شده است برای ارتباط با ما استفاده کنید.

 

منبع : نوین گام
نظرات کاربران

ایمیل شما در سایت نمایش داده نمی شود.