راهنمای کامل ثبت نام کتاب های درسی برای دانش آموزان سال تحصیلی 1401 – 1402

چند سالی است که روش دریافت و ثبت نام کتاب درسی تغییر پیدا کرده است و دیگر مثل گذشته فروش کتب درسی از طریق لوازم التحریری ها و … انجام نمی شود.

افراد برای ثبت نام و دریافت کتاب درسی خود می بایست در زمان ثبت نام کتاب درسی ۱۴۰۱ به سایت ثبت نام کتاب درسی به آدرس اینترنتی irtextbook.com مراجعه کنند و با پرداخت هزینه مربوط به کتاب های درسی، برای دریافت کتاب درسی سال تحصیلی 1401 و 1402 اقدام کنند.

با توجه به اهمیت بسیار زیاد موضوع دریافت کتاب درسی دانش آموزان و نحوه ثبت نام کتاب درسی سال تحصیلی ۱۴۰۱ – ۱۴۰۲ ، در این مقاله قصد داریم روش دریافت و ثبت نام کتاب های درسی را در پایه های مختلف تحصیلی را آموزش دهیم.

افرادی که قصد ثبت نام کتاب درسی ۱۴۰۱ – ۱۴۰۲ را دارند، می بایست در زمان ثبت نام به سامانه irtextbook.com وارد شوند و با وارد کردن اطلاعات مورد نیاز در این سامانه ثبت نام کنند.

لازم به ذکر است که ثبت نام کتاب درسی در تمامی پایه های تحصیلی تنها و تنها در سایت ثبت نام کتاب درسی به آدرس irtextbook.com انجام می شود؛ لذا دانش آموزان عزیز باید برای جلوگیری از هر گونه سوء استفاده از ورود به سایت های دیگر جلوگیری نمایند.

با نوین گام همراه باشید.

 

ورود به سامانه کتب درسی irtextbook.com

با توجه به اینکه ثبت نام کتاب درسی 1401 – 1402 تنها از طریق سامانه irtextbook.com انجام می شود؛ دانش آموزان عزیز باید از نحوه ورود به سامانه کتب درسی آگاه باشند.

برای ورود به سایت ثبت نام کتاب درسی می بایست شما وارد سایت irtextbook.com شوید. ( بهتر است مقاله را تا آخر بخوانید و بعد وارد سایت شوید )

برای ورود روی دکمه ی زیر کلیک کنید :

سایت ثبت نام کتاب درسی

 

حال شما به سامانه یا همان سایت ثبت نام کتاب درسی ۱۴۰۱ وارد شده اید و می توانید تمام اطلاعیه های مربوط به ثبت نام کتاب های درسی را در این سامانه مشاهده کنید.

 

 

راهنمای ثبت نام کتاب درسی 1401

بعضی از مدارس به صورت گروهی اقدام به ثبت نام در سایت ثبت نام کتاب درسی می کنند و دانش آموزان و اولیاء آن ها دیگر به صورت جداگانه در سایت ثبت نام نمی کنند؛ اما بعضی از مواقع، ثبت نام کتاب درسی به خود دانش آموز سپرده می شود.

به همین خاطر دانش آموزان و اولیاء آن ها باید با نحوه ثبت نام کتب درسی برای سال تحصیلی ۱۴۰۱ – ۱۴۰۲ آشنا باشند.

همانطور که در مقاله هم ذکر کردیم، برای ثبت نام کتاب های درسی می بایست ابتدا به سایت irtextbook.com وارد شوید و در زمان ذکر شده برای ثبت نام کتاب درسی ، مراحل ثبت نام را انجام دهید. در ادامه آموزش تصویری ثبت نام کتاب درسی 1401 را ذکر خواهیم کرد:

زمانی که شما وارد سایت ثبت نام کتاب درسی شدید، باید مانند تصویر زیر بر روی گزینه ورود دانش آموزان کلیک کنید.

1618047169_نحوه-ثبت-نام-کتاب-درسی

 

برای ثبت نام کتاب درسی ، دانش آموز باید نام کاربری و رمز عبور خود را در سامانه وارد کند. نام کاربری دانش آموز برابر کد ملی وی و رمز عبور دانش آموز برابر شماره سریال آن می باشد. پس از وارد کردن این دو شماره به پورتال شخصی دانش آموز وارد می شوید که نام دانش آموز در آن مشخص می باشد.

حال از منوی سمت چپ سایت بر روی گزینه ثبت سفارش کلیک کنید.

1618047597_ثبت-سفارش-کتاب-درسی-1400

حال مبلغ مورد نظر برای پرداخت هزینه کتاب های آموزشی را مشاهده می کنید، برای تکمیل سفارش خود می بایست این مبلغ را پرداخت نمایید. بر روی بانک ملی کلیک کنید و گزینه پرداخت را بزنید.

1618047761_پرداخت-هزینه-ثبت-سفارش-کتاب-درسی

 

پس از پرداخت هزینه مربوطه سفارش کتاب درسی شما ثبت خواهد شد.

 

هزینه ثبت نام کتب درسی چقدر است؟

هزینه ثبت نام کتاب درسی برای هر یک از پایه های تحصیلی متفاوت است و در حال حاضر این هزینه اعلام نشده است؛ اما دقت کنید که در سراسر کشور هزینه ثبت نام کتاب درسی در هر پایه تحصیلی یکسان بوده و دانش آموزانی که قصد ثبت نام در کافی نت ها را دارند، باید حتما به این موضوع توجه داشته باشند که برای ثبت نام کتاب درسی تنها و تنها باید مبلغ پشت کتاب های درسی را پرداخت کنید و هیچ هزینه ای مبنی بر هزینه ثبت نام و یا هزینه های متفرقه پرداخت در سامانه فروش کتاب درسی نخواهد شد.

 

نکات مربوط به سامانه کتب درسی

نحوه وارد کردن شماره سریال شناسنامه

بسیاری از دانش آموزان و یا اولیاء آن ها با نحوه وارد کردن شماره سریال شناسنامه آشنا نیستند و مدام با ارورهایی در سایت ثبت نام کتاب درسی 1401 مواجه می شوند.

برای رفع این مشکل می توانید به تصویر زیر دقت کنید. در تصویر زیر مشاهده می کنید که شماره سریال شناسنامه یک کد ۶ رقمی بدون هیچ گونه حروف فارسی و یا حتی علامت هایی مانند اسلش (/) می باشد.

با توجه به اینکه اکثر دانش آموزان دارای شناسنامه های جدید هستند، بیشتر فرم تصویر اول مورد توجه قرار گیرد.

 

 

بنابراین، برای ورود به سایت ثبت نام کتاب درسی ، می بایست که کد ملی دانش آموز را به عنوان نام کاربری و کد ۶ رقمی سریال شناسنامه را به عنوان رمز عبور وارد نمایید و به سامانه وارد شوید.

 

ثبت نام کتاب درسی برای اتباع خارجی

دانش آموزان عزیزی که اتباع خارجی هستند و کد ملی و شماره سریال شناسنامه ندارند، می بایست برای ثبت نام در سایت ثبت نام کتاب درسی ، کد اتباع خود را به عنوان نام کاربری و شش رقم یک (111111) را به عنوان رمز عبور خود وارد نمایند.

 

مواجه شدن با ارورهای مختلف در هنگام ورود به سامانه

گاهی اوقات پیش می آید که افراد با ارورهایی در هنگام ورود به سایت ثبت نام کتاب درسی مواجه می شوند.

در این گونه مواقع می تواند مشکل از زمان ثبت نام کتاب درسی باشد. به طور مثال دانش آموزی به غیر از زمان ثبت نام پایه های ابتدایی به سامانه مراجعه کرده است.

مشکل دیگری که می تواند باعث بروز خطا در هنگام ورود به سامانه شود این است که افراد کد ملی و شماره سریال شناسنامه را اشتباه وارد می کنند.

اما اگر مطمئن هستید که هیچ یک از دو مشکل بالا برای شما وجود ندارد، دو حالت ممکن است رخ بدهد.

اول اینکه دانش آموز هنوز در مدرسه ای برای سال تحصیلی جدید ثبت نام نکرده است و یا مدرسه اطلاعات دانش آموز را در سامانه سناد ثبت نکرده است.

برای رفع این مشکل دانش آموزان و یا اولیاء وی می بایست به مدرسه ثبت نامی مراجعه کنند و درخواست کنند که اطلاعات آن ها در سامانه سناد ثبت شود.

در بعضی از موارد نیز اطلاعات دانش آموز مانند شماره سریال شناسنامه در سامانه سناد به درستی وارد نشده است و به همین دلیل دانش آموز نمی تواند به سایت ثبت نام کتاب درسی وارد شود.

برای رفع این مشکل نیز باید به مدرسه مراجعه کنید و درخواست بررسی و اصلاح اطلاعات دانش آموز را بدهید.

 

مرورگر توصیه شده برای ثبت نام کتاب های درسی

افرادی که قصد ثبت نام در سایت ثبت نام کتاب درسی ۱۴۰۱ – ۱۴۰۲ به صورت انفرادی را دارند، بهتر از یکی از مرورگرهای کروم و یا فایرفاکس برای ثبت نام در این سامانه استفاده کنند.

سعی کنید که برای ثبت نام حتما از مرورگرهای به روز شده و آپدیت استفاده کنید.

 

نظرات کاربران

ایمیل شما در سایت نمایش داده نمی شود.